Recessed LED downlight with adjustable 'pull-out' gimble design. Manufactured with a single 10W LED with a high CRI of 90+ and high COB lumen outputs of 750Lm (3000K) and 780Lm (4000K). It has a 45° Beam spread. Fully adjustable design with 355° rotation and 90° tilt allowing for directional adjustment in a variety of lighting applications.

| Input Voltage | 240V |
| System Power | 11.8W |
| Led Power | 10 W |
| COB Lumens | 1000 lm |
| Colour Rendering | 90+ |
| IP Rating | IP20 |
| Cut-Out | 89mm |
| Tilt-Angle | 90° |
| Rotation | 355° |
| Weight | 550g |
89mm
90°
355°