10W Recessed fixed LED downlight range with dual reflector design to produce a low UGR rating of <19. Available in 3000K and 4000K colour temperature options. Large pressure cast aluminium heatsink provides effective thermal management ensuring high output and long
lifespan. Supplied with remote driver.
| Input Voltage | 240V |
| System Power | 11.7W |
| Led Power | 10 W |
| COB Lumens | 1130 lm |
| Colour Rendering | 85+ |
| IP Rating | IP20 |
| Cut-Out | 95-100 |
| Weight | 650g |
95-100