
Direct On-Line Starter 7.5KW, IP66 Polycarbonate Enclosure, Control Voltage 240 V AC, Start, Stop Pushbuttons, No Overload
| Product Series | Streamline Enclosed Motor Starters |
| kW Rating, AC-3, 415V | 7.5 kW @415V |
| Component Type Motor Control and Drives | DOL Starter |
| Details, Contactor | CA7-16 |
| Motor FLC, Min | 3.2 A, min |
| Motor FLC, Max | 16 A, max |
| IP Rating | IP66 |
| Motor Connection | 3 wire |
| Enclosure Type | Insulated polycarbonate enclosed (IP 66) |
| Control Voltage, AC, Nom | 240 V AC |
| Button Arrangement | Start / Stop |

Direct On-Line Starter 7.5KW, IP66 Polycarbonate Enclosure, Control Voltage 240 V AC, Start, Stop Pushbuttons, No Overload
| Product Series | Streamline Enclosed Motor Starters |
| kW Rating, AC-3, 415V | 7.5 kW @415V |
| Component Type Motor Control and Drives | DOL Starter |
| Details, Contactor | CA7-16 |
| Motor FLC, Min | 3.2 A, min |
| Motor FLC, Max | 16 A, max |
| IP Rating | IP66 |
| Motor Connection | 3 wire |
| Enclosure Type | Insulated polycarbonate enclosed (IP 66) |
| Control Voltage, AC, Nom | 240 V AC |
| Button Arrangement | Start / Stop |