
Direct On-Line Starter 5.5KW, IP66 Polycarbonate Enclosure, Control Voltage 415VAC, Start, Stop Pushbuttons, No Overload
| Product Series | Streamline Enclosed Motor Starters |
| kW Rating, AC-3, 415V | 5.5 kW @415V |
| Component Type Motor Control and Drives | DOL Starter |
| Details, Contactor | CA7-12 |
| Motor FLC, Min | 0.1 A, min |
| Motor FLC, Max | 12.5 A, max |
| IP Rating | IP66 |
| Motor Connection | 3 wire |
| Enclosure Type | Insulated polycarbonate enclosed (IP 66) |
| Control Voltage, AC, Nom | 415 V AC |
| Button Arrangement | Start / Stop |

Direct On-Line Starter 5.5KW, IP66 Polycarbonate Enclosure, Control Voltage 415VAC, Start, Stop Pushbuttons, No Overload
| Product Series | Streamline Enclosed Motor Starters |
| kW Rating, AC-3, 415V | 5.5 kW @415V |
| Component Type Motor Control and Drives | DOL Starter |
| Details, Contactor | CA7-12 |
| Motor FLC, Min | 0.1 A, min |
| Motor FLC, Max | 12.5 A, max |
| IP Rating | IP66 |
| Motor Connection | 3 wire |
| Enclosure Type | Insulated polycarbonate enclosed (IP 66) |
| Control Voltage, AC, Nom | 415 V AC |
| Button Arrangement | Start / Stop |