
| Product Main Image |
![]() |
| Brand Name | Sprecher + Schuh |
| Brand Logo |
![]() |
| Features and Benefits |
|
| Item Description | Legend "Emergency Stop" 60mm |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Legend Plate |
| Colour, Legend Plate | Yellow colour |
| Colour, Text | Black colour |
| Text, Legend Plate | EMERGENCY STOP |
| Mounting | 30mm Mounting |
| Diameter, Mounting Hole(s) | 30 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Details, Operator(s) | 30/40mm diameter E-Stops |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |

| Product Main Image |
![]() |
| Brand Name | Sprecher + Schuh |
| Brand Logo |
![]() |
| Features and Benefits |
|
| Item Description | Legend "Emergency Stop" 60mm |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Legend Plate |
| Colour, Legend Plate | Yellow colour |
| Colour, Text | Black colour |
| Text, Legend Plate | EMERGENCY STOP |
| Mounting | 30mm Mounting |
| Diameter, Mounting Hole(s) | 30 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Details, Operator(s) | 30/40mm diameter E-Stops |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |