
| Product Main Image |
![]() |
| Brand Name | Sprecher + Schuh |
| Brand Logo |
![]() |
| Features and Benefits |
|
| Item Description | BUTTON PLASTIC MAINTAINED MUSHROOM 60MM RED |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Pushbutton |
| Operator Type | Pushbutton, Mushroom type |
| Operator Action | Momentary action |
| Diameter, Operator | 60 mm |
| Colour, Operator | Red colour |
| Material, Operator | Plastic material |
| Operator Insert Type | Red insert |
| Material, Bezel | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Coupling Plate Included | No Y / N |
| Diameter, Mounting Hole(s) | 22.5 mm |
| Contact Block Included | No |
| Illuminated | No Y / N |
| Tightening Torque, Nominal | 1.7 Nm |
| Electrical Service Life at Un, In | 500000 cycles |
| Mechanical service life | 10000000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Operating Temperature, Max | 70 °C max |
| Operating Temperature, Min | -25 °C min |
| Storage Temperature, Max | 85 °C max |
| Storage Temperature, Min | -25 °C min |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |

| Product Main Image |
![]() |
| Brand Name | Sprecher + Schuh |
| Brand Logo |
![]() |
| Features and Benefits |
|
| Item Description | BUTTON PLASTIC MAINTAINED MUSHROOM 60MM RED |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Pushbutton |
| Operator Type | Pushbutton, Mushroom type |
| Operator Action | Momentary action |
| Diameter, Operator | 60 mm |
| Colour, Operator | Red colour |
| Material, Operator | Plastic material |
| Operator Insert Type | Red insert |
| Material, Bezel | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Coupling Plate Included | No Y / N |
| Diameter, Mounting Hole(s) | 22.5 mm |
| Contact Block Included | No |
| Illuminated | No Y / N |
| Tightening Torque, Nominal | 1.7 Nm |
| Electrical Service Life at Un, In | 500000 cycles |
| Mechanical service life | 10000000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Operating Temperature, Max | 70 °C max |
| Operating Temperature, Min | -25 °C min |
| Storage Temperature, Max | 85 °C max |
| Storage Temperature, Min | -25 °C min |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |