

• Senses AC voltage through insulation
• Buzzer sounds and tip glows upon ac voltage detection
• Powerful flashlight
• Dual range (Hi/ Lo) sensitivity
• Ready to use without power-on
• Designed to meet IEC61010-1
| Operating voltage | AC 90 - 1000 V(Lo sensitivity) |
|---|---|
| AC 20 - 1000 V(Hi sensitivity) | |
| Frequency range | 50/60Hz |
| Operating temperature | -10 - 50°C |
| Storage temperature | -20 - 60°C |
| Applicable Standards | IEC 61010-1 CAT Ⅳ 600V / CAT Ⅲ 1000V |
| Pollution degree 2 | |
| Power source | LR03 / R03(AA)(1.5V) × 2 |
| Dimensions | 153(L) × φ20mm |
| Weight | Approx. 40g (including batteries) |
| Accessories | LR03(AA) × 2, Instruction manual |

• Senses AC voltage through insulation
• Buzzer sounds and tip glows upon ac voltage detection
• Powerful flashlight
• Dual range (Hi/ Lo) sensitivity
• Ready to use without power-on
• Designed to meet IEC61010-1
| Operating voltage | AC 90 - 1000 V(Lo sensitivity) |
|---|---|
| AC 20 - 1000 V(Hi sensitivity) | |
| Frequency range | 50/60Hz |
| Operating temperature | -10 - 50°C |
| Storage temperature | -20 - 60°C |
| Applicable Standards | IEC 61010-1 CAT Ⅳ 600V / CAT Ⅲ 1000V |
| Pollution degree 2 | |
| Power source | LR03 / R03(AA)(1.5V) × 2 |
| Dimensions | 153(L) × φ20mm |
| Weight | Approx. 40g (including batteries) |
| Accessories | LR03(AA) × 2, Instruction manual |