The heavy duty PT-500 provides the most powerful and stable butane flame available for demanding jobs where the highest BTU output is required. Its precision orifice and controls offer the best there is in a high output butane tool. The ergonomic grip makes using the PT-500 comfortable at most any angle.
PT-500 was designed with features to withstand the rigors of daily professional use.
** picture is for illustration purposes only, colour may vary**| State of the art Waterproof Piezo Electronic Ignition system. Up to 120 minutes use on each filling. Powerful Wind-Resistant flame. Sturdy heavy duty ribbed aluminum body with comfort grip. Easily refilled with any brand of butane gas. High output flame for large jobs. | |
| Length | 120 mm (4.73 in) |
|---|---|
| Height | 175 mm (6.9 in) |
| Grip Dia. | 45 mm (1.78 in) |
| Base Dia. | 65 mm (2.56 in) |
| Weight w/o fuel | 300 g |
| Torch | 1350°C (2500°F) |
| Gas container capacity | 60 ml |
| Operating capacity (one gas filling) | 90 min. at mid setting |