
| State of the art Waterproof Piezo Electronic Ignition system. Up to 60 minutes use on each filling. Powerful Wind-Resistant flame. Compact size with ergonomic grip. Child-resistant ignition for safety. Easily refilled with any brand of butane gas. Flame adjustment for any size jobs. | |
| Height | 139 mm (5.47 in) |
|---|---|
| Length | 100 mm (3.9 in) |
| Grip Dia. | 34 mm (1.34 in) |
| Base Dia. | 60 mm (2.36 in) |
| Weight (w/o fuel) | 145 g |
| Torch | 1300°C (2400°F) |
| Gas container capacity | 20 ml |
| Operating capacity (one gas filling) | 60 min. at mid setting |