KEY FEATURES
WHERE TO USE
Wireless alarms are ideal for for use in bedrooms. This unit should not be installed in the kitchen where a Heat Alarm is recommended. This alarm complies with AS 3786:2014 standards.
GENERAL FEATURES
| Feature | Description |
|---|---|
| Model | OG1400 |
| Power Supply | Power Supply 10 year non-replaceable sealed lithium battery |
| Temperature Range | 0ºC to + 40ºC |
| Humidity Range | Up to 93% Relative Humidity (RH) non-condensing |
| Storage and Transport | -20ºC to +60ºC and 5–95% relative humidity (RH) non-condensing |
| Alarm Dimensions | 103 x 103 x 33mm |
| Bracket Dimensions | 101 x 101 x 14mm |
| Alarm Weight | 242g |
| Warranty | 10 years |
| Approvals | AS 3786:2014 |