KEY FEATURES
WHERE TO USE
Photoelectric alarms are for use in escape or circulation routes and in areas where there is a danger of ignition of furniture and surroundings producing slow, smouldering fires. This mains-powered unit should be installed by a qualified electrician and can be used throughout the home, except in the kitchen where a Heat Alarm is recommended. These alarms comply with AS 3786:2014 standards.
GENERAL FEATURES
| Feature | Description |
|---|---|
| Model | OG20 |
| Power Supply | 240V mains-powered with 9V Alkaline battery back-up |
| Temperature Range | 0ºC to + 40ºC |
| Humidity Range | Up to 93% Relative Humidity (RH) non-condensing |
| Storage and Transport | -20ºC to +60ºC and 5–95% relative humidity (RH) non-condensing |
| Alarm Dimensions | 127 x 127 x 39mm |
| Bracket Dimensions | 133 x 133 x 6mm |
| Alarm Weight | 242g |
| Warranty | 10 years |
| Approvals | AS 3786:2014 |