Designed to manage power supply within 19-inch server racks, this rack mount PDU (Power Distribution Unit) conveniently provides up to 20 outlets for equipment within a network cabinet. Mounting holes are located on both ends of the unit making it suitable for Vertical mounting on the inside of the server cabinet. There are also rear key hole mounting buttons giving you the option of vertical mounting when used in conjunction with 4Cabling's Vertical PDU Mounting Panel.
FEATURES
SPECIFICATIONS
APPLICATIONS
| Part # | PDU.20WV.15A |
|---|---|
| Phase | Single-Phase |
| Rack Size | 0RU |
| Installation | Vertical |
| No. of Sockets | 20 |
| Voltage | 250v |
| Amps | 16A |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions | No |
| Cord Length | 2m |
| Overload Protection | Yes |
Designed to manage power supply within 19-inch server racks, this rack mount PDU (Power Distribution Unit) conveniently provides up to 20 outlets for equipment within a network cabinet. Mounting holes are located on both ends of the unit making it suitable for Vertical mounting on the inside of the server cabinet. There are also rear key hole mounting buttons giving you the option of vertical mounting when used in conjunction with 4Cabling's Vertical PDU Mounting Panel.
FEATURES
SPECIFICATIONS
APPLICATIONS
| Part # | PDU.20WV.15A |
|---|---|
| Phase | Single-Phase |
| Rack Size | 0RU |
| Installation | Vertical |
| No. of Sockets | 20 |
| Voltage | 250v |
| Amps | 16A |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions | No |
| Cord Length | 2m |
| Overload Protection | Yes |