1250mm Fully Moulded Polycarbonate Composite 3 Blade Ceiling Fan with True Spin Technology motor.
These Spyda fans have a Tri Colour LED option, and come in 5 attractive colour options to suit any home decor.
They have a 6 year warranty for peace of mind.
| Model Name | SPYDA |
| Model Number | SPY1253 WH(White) BL(Black) TI(Titanium) NWN(Walnut) NTK(Teak) |
| Colour | Satin White, Matt Black, Titanium, Walnut, Teak |
| Size | 1250mm (50") |
| Blade Count | 3 |
| Blade Material | Polycarbonate Composite |
| Motor Watt | 55/34/14w |
| Air Movement | 12600/10020/6060m³/H |
| Speed H/M/L (RPM) | 230/170/107rpm |
| Reverse Mode | Yes |
| Light Wattage | 20 watts |
| Light Type | LED panel |
| Dimmable | 4 Steps (100%-25%) |
| Lumens | 2050Lm |
| Tri-Colour Light | Warm/Natural/Cool |
| Mount Angle | 0-18° |
| Remote Control | Compatible with SPYRFR5056 |
| J Hook Kits | Available in Matte Black |
| Extension Rods | Available in Matte Black comes in three sizes 900mm, 600mm and 450mm |
| Warranty on LED Panel | 1 year |
| Warranty | 6 years (2 year in-home plus 4 year motor replacement) |
| Commercial Warranty | 1 year |