1300mm Glass Fibre Composite 4 Blade Ceiling Fan with True Spin Technology™ motor. Suitable for indoor/covered outdoor and commercial applications.
These fans are available with or without a 20W Tri Colour LED option, simply choose from the options below
For further information, click on the link to be taken to the manufacturer's website
| Model Name | SPINIKA II |
| Model Number | SPIN1304BL-L/WH-L Light | SPIN1304BL/WH No light |
| Colour | Black, White |
| Power Input | 220-240V~50Hz |
| Size | 1300mm (52″) |
| Blade Count | 4 |
| Blade Material | Glass Fibre Composite |
| Motor Watt | 65/38/20w |
| Air Movement | 15000/10440/6480m³/H |
| Speed H/M/L (RPM) | 220/160/100 |
| Reverse Mode | Yes |
| Light Wattage | 20 watts (Light version only) |
| Light Type | LED panel (Light version only) |
| Dimmable | 4 Steps (100%-25%) (Light version only) |
| Lumens | 2050Lm (Light version only) |
| Tri-Colour Light | Warm/Natural/Cool (Light version only) |
| Installation | Qualified Electrician Required |
| Mount Angle | 0-18° |
| Remote Control | Compatible with SPNRFR |
| J Hook Kits | Available in Matte Black |
| Extension Rods | Available in Matte Black comes in two sizes 600mm and 900mm |
| Joiner Kits | Available in Matte Black |
| Warranty on LED Panel | 1 year |
| Warranty | 6 years (2 year in-home plus 4 year motor replacement) |
| Commercial Warranty | 1 year |