The Spinika II features New Glass Fibre Composite Blades for increased strength and durability making it suitable also for coastal installation.
Durable corrosion proof components and UV protection allows the Spinika to be safely used for both indoor/covered outdoor and commercial applications.
Highest quality Japanese bearings create a smooth running long life fan that is guaranteed to give years of trouble free operation.
Features
For further product information, click here
| Model Name | SPINIKA II |
| Model Number | SPIN1204WH-L/BL-L Light | SPIN1204WH/BL No Light |
| Colour | White, Black |
| Power Input | 220-240V~50Hz |
| Size | 1220mm (48″) |
| Blade Count | 4 |
| Blade Material | Glass Fibre Composite |
| Motor Watt | 60/33/20w |
| Air Movement | 12480/7980/5040m³/H |
| Speed H/M/L (RPM) | 220/160/100 |
| Reverse Mode | Yes |
| Light Wattage | 20 watts (Light version only) |
| Light Type | LED panel (Light version only) |
| Dimmable | 4 Steps (100%-25%) (Light version only) |
| Lumens | 2050Lm (Light version only) |
| Tri-Colour Light | Warm/Natural/Cool (Light version only) |
| Installation | Qualified Electrician Required |
| Mount Angle | 0-18° |
| Remote Control | Compatible with SPNRFR |
| J Hook Kits | Available in Satin White |
| Extension Rods | Available in Satin White comes in two sizes 600mm and 900mm |
| Joiner Kits | Available in Satin White |
| Warranty on LED Panel | 1 year |
| Warranty | 6 years (2 year in-home plus 4 year motor replacement) |
| Commercial Warranty | 1 year |