10 Watt LED downlight featuring a single COB LED design available in 2700K, 3000K, 4000K and 5000K colour temperature options with a high colour rendering Index of 90+.
The Miniled range is supplied with remote driver with flex & plug.
| Input Voltage | 240V |
| System Power | 11.7W |
| Led Power | 10 W |
| COB Lumens | 1390 lm |
| Colour Rendering | 90+ |
| IP Rating | IP20 |
| Cut-Out | 76mm |
| Tilt-Angle | 15° |
| Weight | 245g |
76mm
15°