Analogue timer controls are available in both switch, socket and portable socket outlet configurations. Connected loads can be set by the user to turn on and turn off at different times of the day according to the users requirement. Multiple scheduled switching events are supported by all models
Edition 93 Trade Product Guide Page # 82
| Type | Value |
|---|---|
| Brand Name | Clipsal |
| Sub Brand | Standard Series |
| Type of switch | On/off single switch |
| Type of socket outlet | 3 pin standard |
| Number of socket outlets | 1 |
| Method of operation | Rocker/button |
| Mounting direction | Horizontal |
| Type of fastening | Mounting with screw |
| With lighting | No |
| Material | Plastic |
| Colour | White electric |
| Nominal voltage | 250 VAC |
| Nominal current socket outlet | 15 A |
| Size | 121 Length x 79 Width x 42 Depth mm |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Standard | AS/NZ 3100, AS/NZ 3112, AS/NZ 3133, S/1 Certified |
Analogue timer controls are available in both switch, socket and portable socket outlet configurations. Connected loads can be set by the user to turn on and turn off at different times of the day according to the users requirement. Multiple scheduled switching events are supported by all models
Edition 93 Trade Product Guide Page # 82
| Type | Value |
|---|---|
| Brand Name | Clipsal |
| Sub Brand | Standard Series |
| Type of switch | On/off single switch |
| Type of socket outlet | 3 pin standard |
| Number of socket outlets | 1 |
| Method of operation | Rocker/button |
| Mounting direction | Horizontal |
| Type of fastening | Mounting with screw |
| With lighting | No |
| Material | Plastic |
| Colour | White electric |
| Nominal voltage | 250 VAC |
| Nominal current socket outlet | 15 A |
| Size | 121 Length x 79 Width x 42 Depth mm |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Standard | AS/NZ 3100, AS/NZ 3112, AS/NZ 3133, S/1 Certified |