A timeless LED Bollard offering comfortable 360¡ visual guidance.
A unique silver cone reflector sits inside clear perspex to maximise light output and provides a unique design. Suitable for open gardens, footpaths and driveways.
| Hayman | Hayman 316 |
|---|---|
| Order Code | SCI-2310 |
| Power | 8w |
| Lumens | 560LM |
| CCT | 3000k |
| Beam Angle | 40 ° |
| CRI | 82 |
| IP | IP65 |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 240v |
| Frequency | 50Hz |
| Driver | N/A |
| Rated average life | <40,000 Hours |
| Size | 445X63mm |
| Body colour | Polished Stainless Steel |
| Body material | 316S/S Marine Grade |
| Diffuser | Glass |
| Emergency | N/A |
| Sensor | N/A |
| Mounting Type | Ground |
| Wiring Type | Hardwire |
| Carton Qty | 10 |
| Weight | 18Kg |
| SKU # | 9376047818900 |
A timeless LED Bollard offering comfortable 360¡ visual guidance.
A unique silver cone reflector sits inside clear perspex to maximise light output and provides a unique design. Suitable for open gardens, footpaths and driveways.
| Hayman | Hayman 316 |
|---|---|
| Order Code | SCI-2310 |
| Power | 8w |
| Lumens | 560LM |
| CCT | 3000k |
| Beam Angle | 40 ° |
| CRI | 82 |
| IP | IP65 |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 240v |
| Frequency | 50Hz |
| Driver | N/A |
| Rated average life | <40,000 Hours |
| Size | 445X63mm |
| Body colour | Polished Stainless Steel |
| Body material | 316S/S Marine Grade |
| Diffuser | Glass |
| Emergency | N/A |
| Sensor | N/A |
| Mounting Type | Ground |
| Wiring Type | Hardwire |
| Carton Qty | 10 |
| Weight | 18Kg |
| SKU # | 9376047818900 |