The Salt water series exterior range uses the highest quality raw materials available. Its classic appearance has a clean simple look to compliment todays urban lifestyle perfect for garden areas. Fitted with the latest LED COB globe.
| Garden Spike | Garden Spike 316 |
|---|---|
| Order Code | SCI-2304 |
| Power | 6w |
| Lumens | 450LM |
| CCT | 3000k |
| Beam Angle | 40 ° |
| CRI | 82 |
| IP | IP65 |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 12v |
| Frequency | 50Hz |
| Driver | Remote |
| Rated average life | <40,000 Hours |
| Size | 644X60mm |
| Body colour | Polished Stainless Steel |
| Body material | 316 S/S Marine Grade |
| Diffuser | Glass |
| Emergency | N/A |
| Sensor | N/A |
| Mounting Type | Ground |
| Wiring Type | Hardwire |
| Carton Qty | 10 |
| Weight | 13Kg |
| SKU # | 9376047816777 |
Visit the suppliers website for further information.
https://www.scillumination.com.au/product/garden-spike-316/
The Salt water series exterior range uses the highest quality raw materials available. Its classic appearance has a clean simple look to compliment todays urban lifestyle perfect for garden areas. Fitted with the latest LED COB globe.
| Garden Spike | Garden Spike 316 |
|---|---|
| Order Code | SCI-2304 |
| Power | 6w |
| Lumens | 450LM |
| CCT | 3000k |
| Beam Angle | 40 ° |
| CRI | 82 |
| IP | IP65 |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 12v |
| Frequency | 50Hz |
| Driver | Remote |
| Rated average life | <40,000 Hours |
| Size | 644X60mm |
| Body colour | Polished Stainless Steel |
| Body material | 316 S/S Marine Grade |
| Diffuser | Glass |
| Emergency | N/A |
| Sensor | N/A |
| Mounting Type | Ground |
| Wiring Type | Hardwire |
| Carton Qty | 10 |
| Weight | 13Kg |
| SKU # | 9376047816777 |
Visit the suppliers website for further information.
https://www.scillumination.com.au/product/garden-spike-316/