
| Product Main Image |
![]() |
| Brand Name | Sprecher + Schuh |
| Brand Logo |
![]() |
| Features and Benefits |
|
| Item Description | Rotary switch plastic 3 position maintained 2N/O |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Product Series | D7P |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Selector Switch |
| Operator Type | Selector Switch, Knob, 3-Position type |
| Number of Positions | 3 |
| Operator Positions (from Vertical) | 0° 60° -60° |
| Key | No Y / N |
| Operator Action, Left | Latched / Maintained |
| Operator Action, Right | Latched / Maintained |
| Colour, Operator | Black colour |
| Material, Operator | TP (Thermoplastic) material |
| Colour, Operator Insert | White |
| Material, Bezel | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Coupling Plate Included | Yes Y / N |
| Material, Latches | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Mounting | 22.5mm Mounting |
| Contact Block Included | Yes |
| Contact Configuration | 2 NO |
| Ie, Rated Operational Current, AC-1, 240V | 10 A@240V |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 110-120V | 6 A@110-120V |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 240V | 3 A@240V |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 415V | 2.2 A@415V |
| Ui, Rated Insulation Voltage | 690 V (rms) |
| Compatible Product Series | D7 22.5mm Control & Indication compatible |
| Material, Contacts | Silver Nickel (AgNi) material |
| Terminal Type | Screw Terminal(s) |
| Material, Terminal | Brass |
| Tightening Torque, Min | 0.7 Nm |
| Tightening Torque, Max | 0.9 Nm |
| Material, Spring | Zinc-Plated Stainless Steel |
| Ith, Thermal Current, Open | 10 A |
| Wire / Conductor Size (Min) | 0.75 mm² min |
| Wire / Conductor Size (Max) | 2.5 mm² max |
| Dielectric Strength | 2.5kV for 1 minute |
| Recommended Fuse Current Rating | 10 A |
| Fuse Characteristic Type(s) | IEC-gL/gG |
| Tightening Torque, Nominal | 1.7 Nm |
| Mechanical service life | 300000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Operating Temperature, Max | 70 °C max |
| Operating Temperature, Min | -25 °C min |
| Storage Temperature, Max | 85 °C max |
| Storage Temperature, Min | -40 °C min |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |

| Product Main Image |
![]() |
| Brand Name | Sprecher + Schuh |
| Brand Logo |
![]() |
| Features and Benefits |
|
| Item Description | Rotary switch plastic 3 position maintained 2N/O |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Product Series | D7P |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Selector Switch |
| Operator Type | Selector Switch, Knob, 3-Position type |
| Number of Positions | 3 |
| Operator Positions (from Vertical) | 0° 60° -60° |
| Key | No Y / N |
| Operator Action, Left | Latched / Maintained |
| Operator Action, Right | Latched / Maintained |
| Colour, Operator | Black colour |
| Material, Operator | TP (Thermoplastic) material |
| Colour, Operator Insert | White |
| Material, Bezel | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Coupling Plate Included | Yes Y / N |
| Material, Latches | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Mounting | 22.5mm Mounting |
| Contact Block Included | Yes |
| Contact Configuration | 2 NO |
| Ie, Rated Operational Current, AC-1, 240V | 10 A@240V |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 110-120V | 6 A@110-120V |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 240V | 3 A@240V |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 415V | 2.2 A@415V |
| Ui, Rated Insulation Voltage | 690 V (rms) |
| Compatible Product Series | D7 22.5mm Control & Indication compatible |
| Material, Contacts | Silver Nickel (AgNi) material |
| Terminal Type | Screw Terminal(s) |
| Material, Terminal | Brass |
| Tightening Torque, Min | 0.7 Nm |
| Tightening Torque, Max | 0.9 Nm |
| Material, Spring | Zinc-Plated Stainless Steel |
| Ith, Thermal Current, Open | 10 A |
| Wire / Conductor Size (Min) | 0.75 mm² min |
| Wire / Conductor Size (Max) | 2.5 mm² max |
| Dielectric Strength | 2.5kV for 1 minute |
| Recommended Fuse Current Rating | 10 A |
| Fuse Characteristic Type(s) | IEC-gL/gG |
| Tightening Torque, Nominal | 1.7 Nm |
| Mechanical service life | 300000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Operating Temperature, Max | 70 °C max |
| Operating Temperature, Min | -25 °C min |
| Storage Temperature, Max | 85 °C max |
| Storage Temperature, Min | -40 °C min |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |