
| Features and Benefits |
|
| Item Description | Pilot plastic Red LED 240V AC |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Pilot Light |
| Diameter, lens | 29.6 mm |
| Colour, Lens | Red colour |
| Material, Lens | POM / Acetal / Polyacetal / Polyformaldehyde (Polyoxymethylene) |
| Material, Bezel | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Material, Body / Housing | Polycarbonate & PBT Blend material |
| Coupling Plate Included | Yes Y / N |
| Terminal Type | Screw Terminal(s) |
| Material, Terminal | Brass |
| Tightening Torque, Nominal | 1.7 Nm |
| Lamp Module Included | Yes |
| Un, Nominal Operational Voltage, AC | 240 V AC |
| Ubmin, Service Voltage, AC, Min | 180 V AC |
| Ubmax, Service Voltage, AC, Max | 264 V AC |
| Rated Frequency | 50 / 60 Hz |
| Lamp Type | LED type |
| Lamp Holder | Integrated Lamp Module |
| Colour, Lamp | Red (629nm) colour |
| Luminous Intensity | 780 mcd |
| Mounting | 22.5mm Mounting |
| Compatible Product Series | D7 22.5mm Control & Indication compatible |
| In, Rated Current | 0.022 A |
| Dielectric Strength | 2.5kV for 1 minute |
| Electrical Service Life at Un, In | 500000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Operating Temperature, Max | 70 °C max |
| Operating Temperature, Min | -25 °C min |
| Storage Temperature, Max | 85 °C max |
| Storage Temperature, Min | -25 °C min |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |

| Features and Benefits |
|
| Item Description | Pilot plastic Red LED 240V AC |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Pilot Light |
| Diameter, lens | 29.6 mm |
| Colour, Lens | Red colour |
| Material, Lens | POM / Acetal / Polyacetal / Polyformaldehyde (Polyoxymethylene) |
| Material, Bezel | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Material, Body / Housing | Polycarbonate & PBT Blend material |
| Coupling Plate Included | Yes Y / N |
| Terminal Type | Screw Terminal(s) |
| Material, Terminal | Brass |
| Tightening Torque, Nominal | 1.7 Nm |
| Lamp Module Included | Yes |
| Un, Nominal Operational Voltage, AC | 240 V AC |
| Ubmin, Service Voltage, AC, Min | 180 V AC |
| Ubmax, Service Voltage, AC, Max | 264 V AC |
| Rated Frequency | 50 / 60 Hz |
| Lamp Type | LED type |
| Lamp Holder | Integrated Lamp Module |
| Colour, Lamp | Red (629nm) colour |
| Luminous Intensity | 780 mcd |
| Mounting | 22.5mm Mounting |
| Compatible Product Series | D7 22.5mm Control & Indication compatible |
| In, Rated Current | 0.022 A |
| Dielectric Strength | 2.5kV for 1 minute |
| Electrical Service Life at Un, In | 500000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Operating Temperature, Max | 70 °C max |
| Operating Temperature, Min | -25 °C min |
| Storage Temperature, Max | 85 °C max |
| Storage Temperature, Min | -25 °C min |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |