
| Features and Benefits |
|
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Enclosed E-Stop |
| Operator Type | E-Stop, Mushroom Head type |
| Operator Action | Twist to Release action |
| Key | No Y / N |
| Diameter, Operator | 40 mm |
| Colour, Operator | Red colour |
| Material, Operator | Plastic material |
| Material, Bezel | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Coupling Plate Included | Yes Y / N |
| Material, Coupling Plate | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Tightening Torque, Nominal | 1.7 Nm |
| Material, Gasket / Seal | TP (Thermoplastic) material |
| Material, Body / Housing | Polycarbonate & PBT Blend material |
| Colour, Body / Housing | Yellow colour |
| Padlockable | Yes |
| Contact Block Included | Yes |
| Contact Configuration | 1 NC |
| In, Rated Current | 10 A |
| Compatible Product Series | D7 22.5mm Control & Indication compatible |
| Material, Contacts | Silver Nickel (AgNi) material |
| Colour, Contact Actuator | Red |
| Material, Terminal | Brass |
| Material, Spring | Stainless Steel |
| Operating Force | 36 N |
| Linear Travel to Actuation | 1.5 mm |
| Dielectric Strength | 2.5kV for 1 minute |
| Illuminated | No Y / N |
| Electrical Service Life at Un, In | 500000 cycles |
| Mechanical service life | 300000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Operating Temperature, Max | 70 °C max |
| Operating Temperature, Min | -25 °C min |
| Storage Temperature, Max | 85 °C max |
| Storage Temperature, Min | -25 °C min |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |

| Features and Benefits |
|
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Enclosed E-Stop |
| Operator Type | E-Stop, Mushroom Head type |
| Operator Action | Twist to Release action |
| Key | No Y / N |
| Diameter, Operator | 40 mm |
| Colour, Operator | Red colour |
| Material, Operator | Plastic material |
| Material, Bezel | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Coupling Plate Included | Yes Y / N |
| Material, Coupling Plate | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Tightening Torque, Nominal | 1.7 Nm |
| Material, Gasket / Seal | TP (Thermoplastic) material |
| Material, Body / Housing | Polycarbonate & PBT Blend material |
| Colour, Body / Housing | Yellow colour |
| Padlockable | Yes |
| Contact Block Included | Yes |
| Contact Configuration | 1 NC |
| In, Rated Current | 10 A |
| Compatible Product Series | D7 22.5mm Control & Indication compatible |
| Material, Contacts | Silver Nickel (AgNi) material |
| Colour, Contact Actuator | Red |
| Material, Terminal | Brass |
| Material, Spring | Stainless Steel |
| Operating Force | 36 N |
| Linear Travel to Actuation | 1.5 mm |
| Dielectric Strength | 2.5kV for 1 minute |
| Illuminated | No Y / N |
| Electrical Service Life at Un, In | 500000 cycles |
| Mechanical service life | 300000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Operating Temperature, Max | 70 °C max |
| Operating Temperature, Min | -25 °C min |
| Storage Temperature, Max | 85 °C max |
| Storage Temperature, Min | -25 °C min |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |