
| Product Series | CA7-16 |
| Component Type Motor Control and Drives | Standard Contactor |
| Ie, Rated Operational Current, AC-1, 415V, 40°C | 32 A@415V,40°C |
| kW Rating, AC-3, 415V, 60°C | 7.5 kW @415V, 60°C |
| Ie, Rated Operational Current, AC-3, 415V, 60°C | 16 A@415V,60°C |
| kW Rating, AC-3, 690V, 60°C | 7.5 kW @690V, 60°C |
| Ie, Rated Operational Current, AC-3, 690V, 60°C | 9 A@690V,60°C |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Configuration, Main Poles | 3 NO main poles |
| Coil Type | Conventional type |
| Integrated Aux | 1 N/O |
| Coil Voltage | 415 V AC V |
| Un, Coil Voltage, AC @50Hz, Nom | 415 V AC nom @50Hz |
| Un, Coil Voltage, AC @50Hz, Min | 353 V AC min @50Hz |
| Un, Coil Voltage, AC @50Hz, Max | 456 V AC max @50Hz |
| Tightening Torque, Power Terminals, max | 2 Nm max |
| IP Rating | IP20 |

| Product Series | CA7-16 |
| Component Type Motor Control and Drives | Standard Contactor |
| Ie, Rated Operational Current, AC-1, 415V, 40°C | 32 A@415V,40°C |
| kW Rating, AC-3, 415V, 60°C | 7.5 kW @415V, 60°C |
| Ie, Rated Operational Current, AC-3, 415V, 60°C | 16 A@415V,60°C |
| kW Rating, AC-3, 690V, 60°C | 7.5 kW @690V, 60°C |
| Ie, Rated Operational Current, AC-3, 690V, 60°C | 9 A@690V,60°C |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Configuration, Main Poles | 3 NO main poles |
| Coil Type | Conventional type |
| Integrated Aux | 1 N/O |
| Coil Voltage | 415 V AC V |
| Un, Coil Voltage, AC @50Hz, Nom | 415 V AC nom @50Hz |
| Un, Coil Voltage, AC @50Hz, Min | 353 V AC min @50Hz |
| Un, Coil Voltage, AC @50Hz, Max | 456 V AC max @50Hz |
| Tightening Torque, Power Terminals, max | 2 Nm max |
| IP Rating | IP20 |