
| Product Main Image |
![]() |
| Brand Name | Sprecher + Schuh |
| Brand Logo |
![]() |
| Features and Benefits |
|
| Item Description | Contact blockK screw terminals 1N/C+Coupling Plate |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Product Series | D7 22.5mm Control & Indication |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Contact Block |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Self Monitoring | No Y / N |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 110-120V | 6 A@110-120V |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 240V | 3 A@240V |
| Ie, Rated Operational Current, DC-13, 125V | 0.55 A@125V |
| Mounting | Panel Mount |
| Ui, Rated Insulation Voltage | 680 V (rms) |
| Compatible Product Series | D7 22.5mm Control & Indication compatible |
| Coupling Plate Included | Yes Y / N |
| Material, Coupling Plate | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Material, Contacts | Silver Nickel (AgNi) material |
| Colour, Contact Actuator | Red |
| Terminal Type | Screw Terminal(s) |
| Material, Terminal | Brass |
| Material, Spring | Zinc-Plated Stainless Steel |
| Operating Force | 3.4 N |
| Wire / Conductor Size (Min) | 0.75 mm² min |
| Wire / Conductor Size (Max) | 2.5 mm² max |
| Dielectric Strength | 2.5kV for 1 minute |
| Electrical Service Life at Un, In | 500000 cycles |
| Mechanical service life | 10000000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |

| Product Main Image |
![]() |
| Brand Name | Sprecher + Schuh |
| Brand Logo |
![]() |
| Features and Benefits |
|
| Item Description | Contact blockK screw terminals 1N/C+Coupling Plate |
| Service Information | Product is not repairable. Please contact your local NHP sales representative for assistance. |
| Product Series | D7 22.5mm Control & Indication |
| Component Type Pushbutton and Pilot Lights | Contact Block |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Self Monitoring | No Y / N |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 110-120V | 6 A@110-120V |
| Ie, Rated Operational Current, AC-15, 240V | 3 A@240V |
| Ie, Rated Operational Current, DC-13, 125V | 0.55 A@125V |
| Mounting | Panel Mount |
| Ui, Rated Insulation Voltage | 680 V (rms) |
| Compatible Product Series | D7 22.5mm Control & Indication compatible |
| Coupling Plate Included | Yes Y / N |
| Material, Coupling Plate | Glass-Filled Nylon / PA6 / PA66 (Polyamide 6) |
| Material, Contacts | Silver Nickel (AgNi) material |
| Colour, Contact Actuator | Red |
| Terminal Type | Screw Terminal(s) |
| Material, Terminal | Brass |
| Material, Spring | Zinc-Plated Stainless Steel |
| Operating Force | 3.4 N |
| Wire / Conductor Size (Min) | 0.75 mm² min |
| Wire / Conductor Size (Max) | 2.5 mm² max |
| Dielectric Strength | 2.5kV for 1 minute |
| Electrical Service Life at Un, In | 500000 cycles |
| Mechanical service life | 10000000 cycles |
| RoHS Approved | Yes |
| CE Marked | Yes |
| Relative humidity, min | 50 %RH |
| Relative Humidity, Max | 95 %RH |
| IP Rating | IP66 IP65 |
| Shock Acceleration (Max.) | 100 g |
| Shock Duration (Max.) | 11 ms |
| Vibration Acceleration (Max.) | 10 g |
| Vibration Displacement (Peak to Peak Max.) | 1.52 mm |
| Vibration Frequency, Operational (Max.) | 2000 Hz |
| Vibration Duration (Max.) | 180 min |
| Standards Compliance | NEMA ICS-5 UL 508 EN 60947-1 EN 60947-5-1 EN 60947-5-5 EN 418 |
| Certifications | UL UR CSA CCC CE |
| Shipping Approvals | RINA (Registro Italiano Navale) ABS (American Bureau of Shipping) Lloyd's Register of Shipping |