Integrating LED technology with the traditional spotlight, the BLAST-13S LED Spot Light provides an efficient and cost-effective solution for outdoor lighting.
Constructed from die-cast aluminium, with a glass cover, and rated at IP44, the BLAST-13S is capable of braving the elements while providing you with a consistent wash of white LED light over your favourite outdoor areas. The BLAST-13S also features a SENSOR, enabling detection and automatic power-up of this super bright
| Order Code | BLAST-13S |
| Product Family | Blast |
| Dimmable | No |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 90° |
| IP Rating | IP44 |
| Diameter (mm) | 113MM |
| Depth (mm) | 183MM |
| Height (mm) | 144MM |
| Wattage | 13W |
| Lumen Output | 800LM |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Sensor |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
Integrating LED technology with the traditional spotlight, the BLAST-13S LED Spot Light provides an efficient and cost-effective solution for outdoor lighting.
Constructed from die-cast aluminium, with a glass cover, and rated at IP44, the BLAST-13S is capable of braving the elements while providing you with a consistent wash of white LED light over your favourite outdoor areas. The BLAST-13S also features a SENSOR, enabling detection and automatic power-up of this super bright
| Order Code | BLAST-13S |
| Product Family | Blast |
| Dimmable | No |
| Material | Aluminium |
| Beam Angle | 90° |
| IP Rating | IP44 |
| Diameter (mm) | 113MM |
| Depth (mm) | 183MM |
| Height (mm) | 144MM |
| Wattage | 13W |
| Lumen Output | 800LM |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Sensor |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |