Single head to suit 5 Pack DIY VIVID LED deck light kit. Designed only to be used with kits to allow for extra lights to be added. 316 Stainless steel
body with opal glass diffuser. Complete with 1M of cable per head.
| Order Code | VIVID-1HD |
| Product Family | Vivid |
| Dimmable | Yes - optional |
| Material | Stainless Steel |
| IP Rating | IP67 |
| Diameter (mm) | 28MM |
| Depth (mm) | 25MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 25MM |
| Wattage | 0.6W |
| Input Voltage | 12V |
| Wiring | Parrallel |
| Application | Recessed |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
Single head to suit 5 Pack DIY VIVID LED deck light kit. Designed only to be used with kits to allow for extra lights to be added. 316 Stainless steel
body with opal glass diffuser. Complete with 1M of cable per head.
| Order Code | VIVID-1HD |
| Product Family | Vivid |
| Dimmable | Yes - optional |
| Material | Stainless Steel |
| IP Rating | IP67 |
| Diameter (mm) | 28MM |
| Depth (mm) | 25MM |
| Cut-out Size Diameter (mm) | 25MM |
| Wattage | 0.6W |
| Input Voltage | 12V |
| Wiring | Parrallel |
| Application | Recessed |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |