Integrating LED technology with the traditional spotlight, the MURO-PRO-30S LED Spot Light provides an efficient and cost-effective solution for outdoor lighting. Constructed from die-cast aluminium, with a glass cover, and rated at IP44, the MURO-PRO-30S is capable of braving the elements while providing you with a consistent wash of LED light over your favourite outdoor areas. The MURO-PRO-30S also features a SENSOR, enabling detection and automatic power-up of this super bright LED spotlight.
Now with TRIO, the added option of changing the colour temperature output of the spotlight with a dip switch at the back of the fitting.
| Order Code | MURO-PRO-30S |
| Product Family | Muro-Pro |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | No |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP44 |
| Wattage | 30W |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Sensor |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
Integrating LED technology with the traditional spotlight, the MURO-PRO-30S LED Spot Light provides an efficient and cost-effective solution for outdoor lighting. Constructed from die-cast aluminium, with a glass cover, and rated at IP44, the MURO-PRO-30S is capable of braving the elements while providing you with a consistent wash of LED light over your favourite outdoor areas. The MURO-PRO-30S also features a SENSOR, enabling detection and automatic power-up of this super bright LED spotlight.
Now with TRIO, the added option of changing the colour temperature output of the spotlight with a dip switch at the back of the fitting.
| Order Code | MURO-PRO-30S |
| Product Family | Muro-Pro |
| Lamp Colour Temperature | TRIO |
| Dimmable | No |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP44 |
| Wattage | 30W |
| Input Voltage | 240V |
| Application | Sensor |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |