Tri Colour LED Slimline Oyster
Surface mounted LED ceiling lights features a clean and trimless appeal that creates a minimalistic effect to modern room designs. Providing a 120˚ beam of uniform light-output through the use of high intensity SMDs (Surface Mounted Diodes). The MONDO-400 is constructed from polycarbonate and is rated at IP44, making it ideal for almost any rooms of the home. MONDO-400 comes complete with driver, fully dimmable with the Domus Dimmer Series, and has a lifetime of 40 000 hours and is backed by our Three Year Replacement Warranty for peace of mind.
| Order Code | MONDO-400 |
| Product Family | Mondo |
| Colour | White |
| Dimmable | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| Beam Angle | 120° |
| IP Rating | IP44 |
| Diameter (mm) | 400MM |
| Depth (mm) | 62.8MM |
| Wattage | 30W |
| Lumen Output | 2400LM |
| Input Voltage | 240V |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
Datasheet link below
https://www.domuslighting.com.au/content/files/Product%20Database/Lights/Ceiling/Mondo/Data%20Sheet/MONDO-400%20(with%20TRIO)%20Data%20Sheet.pdf
Tri Colour LED Slimline Oyster
Surface mounted LED ceiling lights features a clean and trimless appeal that creates a minimalistic effect to modern room designs. Providing a 120˚ beam of uniform light-output through the use of high intensity SMDs (Surface Mounted Diodes). The MONDO-400 is constructed from polycarbonate and is rated at IP44, making it ideal for almost any rooms of the home. MONDO-400 comes complete with driver, fully dimmable with the Domus Dimmer Series, and has a lifetime of 40 000 hours and is backed by our Three Year Replacement Warranty for peace of mind.
| Order Code | MONDO-400 |
| Product Family | Mondo |
| Colour | White |
| Dimmable | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| Beam Angle | 120° |
| IP Rating | IP44 |
| Diameter (mm) | 400MM |
| Depth (mm) | 62.8MM |
| Wattage | 30W |
| Lumen Output | 2400LM |
| Input Voltage | 240V |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
Datasheet link below
https://www.domuslighting.com.au/content/files/Product%20Database/Lights/Ceiling/Mondo/Data%20Sheet/MONDO-400%20(with%20TRIO)%20Data%20Sheet.pdf