Clipsal’s classic C2000 series is the perfect solution for residential and commercial applications
Edition 93 Trade Product Guide Page # 75
These specifications and characteristics outline physical, mechanical, electrical details.
| Type | Value |
|---|---|
| Brand Name | Clipsal |
| Sub Brand | Classic C2000 Series |
| Type of switch | On/off twin switch |
| Type of socket outlet | 3 pin standard |
| Number of socket outlets | 2 |
| Method of operation | Rocker/button |
| Mounting direction | Horizontal |
| Type of fastening | Mounting with screw |
| With lighting | No |
| Material | Plastic |
| Surface treatment | Gloss |
| Type of surface | Brilliant |
| Nominal voltage | 250 VAC |
| Nominal current socket outlet | 10 A |
| Size | 116 Length x 76 Width x 28 Depth mm |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Standard | AS/NZS 3112 |
Clipsal’s classic C2000 series is the perfect solution for residential and commercial applications
Edition 93 Trade Product Guide Page # 75
These specifications and characteristics outline physical, mechanical, electrical details.
| Type | Value |
|---|---|
| Brand Name | Clipsal |
| Sub Brand | Classic C2000 Series |
| Type of switch | On/off twin switch |
| Type of socket outlet | 3 pin standard |
| Number of socket outlets | 2 |
| Method of operation | Rocker/button |
| Mounting direction | Horizontal |
| Type of fastening | Mounting with screw |
| With lighting | No |
| Material | Plastic |
| Surface treatment | Gloss |
| Type of surface | Brilliant |
| Nominal voltage | 250 VAC |
| Nominal current socket outlet | 10 A |
| Size | 116 Length x 76 Width x 28 Depth mm |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Standard | AS/NZS 3112 |