With its premium blend of features and extensive choice of products C2000 classic series has become one of the most sought after ranges of switches and sockets for homes and commercial premises, such as offices and hotels
Edition 93 Trade Product Guide Page # 75
These specifications and characteristics outline physical, mechanical, electrical details.
| Type | Value |
|---|---|
| Brand Name | Clipsal |
| Sub Brand | Classic C2000 Series |
| Type of switch | On/Off twin switch |
| Type of socket outlet | 3 pin standard |
| Number of socket outlets | 2 |
| Method of operation | Rocker/button |
| Mounting direction | Horizontal |
| Type of fastening | Mounting with screw |
| With lighting | No |
| Material | Plastic |
| Surface treatment | Gloss |
| Type of surface | Brilliant |
| Nominal voltage | 250 VAC |
| Nominal current socket outlet | 10 A |
| Size | 116 Length x 76 Width x 28 Depth mm |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Standard | AS/NZS 3112 |
With its premium blend of features and extensive choice of products C2000 classic series has become one of the most sought after ranges of switches and sockets for homes and commercial premises, such as offices and hotels
Edition 93 Trade Product Guide Page # 75
These specifications and characteristics outline physical, mechanical, electrical details.
| Type | Value |
|---|---|
| Brand Name | Clipsal |
| Sub Brand | Classic C2000 Series |
| Type of switch | On/Off twin switch |
| Type of socket outlet | 3 pin standard |
| Number of socket outlets | 2 |
| Method of operation | Rocker/button |
| Mounting direction | Horizontal |
| Type of fastening | Mounting with screw |
| With lighting | No |
| Material | Plastic |
| Surface treatment | Gloss |
| Type of surface | Brilliant |
| Nominal voltage | 250 VAC |
| Nominal current socket outlet | 10 A |
| Size | 116 Length x 76 Width x 28 Depth mm |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Standard | AS/NZS 3112 |