Designed to manage power supply within 19-inch server racks, this rack mount PDU (Power Distribution Unit) conveniently provides up to 12 outlets for equipment within a network cabinet. Mounting holes are located on both ends of the unit making it suitable for horizontal mounting on the inside of the server cabinet.
FEATURES
SPECIFICATIONS
APPLICATIONS
| Part # | PDU.12WHGPO.10A |
|---|---|
| Phase | Single-Phase |
| Rack Size | 2RU |
| Installation | Horizontal |
| No. of Sockets | 12 |
| Voltage | 250v |
| Amps | 10A |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions | No |
| Cord Length | 2m |
| Overload Protection | Yes |
Designed to manage power supply within 19-inch server racks, this rack mount PDU (Power Distribution Unit) conveniently provides up to 12 outlets for equipment within a network cabinet. Mounting holes are located on both ends of the unit making it suitable for horizontal mounting on the inside of the server cabinet.
FEATURES
SPECIFICATIONS
APPLICATIONS
| Part # | PDU.12WHGPO.10A |
|---|---|
| Phase | Single-Phase |
| Rack Size | 2RU |
| Installation | Horizontal |
| No. of Sockets | 12 |
| Voltage | 250v |
| Amps | 10A |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions | No |
| Cord Length | 2m |
| Overload Protection | Yes |